عوارض ایمپلنت دندان چیست؟

عوارض ایمپلنت دندان چیست؟ - معایب دندان های ایمپلنت - دکتر شهرام جلیل زاده - متخصص ایمپلنت در رشت

آیا ایمپلنت دندان ضرر دارد ؟ ایا ایمپلنت دندان عوارض دارد؟ پست‌ها و مقاله‌های بسیاری در وبلاگهای مختلف در مورد مزایای ‌های ایمپلنت‌های دندانی وجود دارد، در کل ما موافقیم که ایمپلنت‌های دندانی اغلب درمان انتخابی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته به دلایل زیر است.

 • آنها از تحلیل بیشتر استخوان در ناحیه دندان از دست رفته جلوگیری می کنند.
 • ایمپلنت‌های دندانی از دندان‌ها در دو طرف شکاف حمایت می‌کنند و از جابجایی آن دندان‌ها در فضای خالی جلوگیری می‌کنند.
 • ایمپلنت‌ها از دندان‌های مخالف شکاف حمایت می‌کنند و از پایین آمدن آن‌ها جلوگیری می‌کنند.
 • ایمپلنت های دندانی اغلب با در نظر گرفتن مدت زمان ماندگاری، مقرون به صرفه ترین گزینه هستند.
 • با این حال، تصمیم گرفتیم در این پست وبلاگی در مورد برخی از مشکلات ایمپلنت های دندانی بنویسیم.

معایب ایمپلنت دندان چیست؟ 

 • ایمپلنت یک روش جراحی است که نیاز به یک مرحله بهبودی دارد.
 • شاید در ابتدا گرانتر از سایر اشکال درمان باشد.
 • شکست مکانیکی اجزای ایمپلنت دندانی
 • شکستگی تاج دندان.

در ادامه مضرات ایمپلنت دندانی  که در بالا توضیح داده شد را به صورت جداگانه بررسی می کنیم…


ضررهای ایمپلنت دندان : روش جراحی برای ایمپلنت

پس از کاشت ایمپلنت دندانی، احتمال بیشتری وجود دارد که بخیه بزنید، باید اطمینان حاصل کنید که در قرار دادن ایمپلنت‌ها دقت می کنید. یک قانون کلی خوب این است که غذاهای نرم و مغذی بخورید و بلافاصله پس از کاشت ایمپلنت، محل آن را هیدراته نگه دارید. همچنین خبر خوب این است که دهان شما به سرعت فوق العاده بهبود می یابد. بنابراین به زودی پس از کاشت ایمپلنت به حالت عادی باز خواهید گشت.

همچنین بخوانید: قیمت ایمپلنت دندان به چه عواملی بستگی دارد؟ 

ضرر های ایمپلنت دندان : گران تر بودن ایمپلنت از سایر روش های درمانی

از جمله معایب ایمپلنت دندانی  که در بالا ذکر شد، گران بودن این روش نسبت به سایر روش های درمانی است. این در واقع در کوتاه مدت صادق است.  جراحی، اجزا و ساخت تاج نهایی یک ایمپلنت دندان اغلب هزینه نسبتا بالایی دارد. با این حال، اگر این را به طول عمر ایمپلنت دندان تقسیم کنید، فرض کنید ۲۰ سال است، سپس هزینه آن متناسب است.

مردم اغلب به فکر خرید خودرو هستند، خودروها دوام خاصی ندارند و ۲۴ ساعته از آنها استفاده نمی شود. ایمپلنت دندان شما باید سال ها دوام بیاورد و از آنجایی که همیشه از آن استفاده می شود، حتی زمانی که خواب هستید، ارزش آن را دارد که روی لبخند خود سرمایه گذاری کنید.

در برخی موارد ممکن است استخوان کافی برای قرار دادن ایمپلنت دندان نداشته باشید. بنابراین ممکن است نیاز به پیوند یا تقویت استخوان داشته باشید. و ممکن است مدت زمان بیشتری طول می کشد تا بهبود یابد.

اجزای ایمپلنت دندان به طور کلی ایمپلنت دندان از اجزای زیر تشکیل شده است:

 • خود ایمپلنت که با جراحی در استخوان قرار می گیرد
 • پیچی که اباتمنت ایمپلنت دندان را متصل می کند
 • تاج دائمی که در بالای اباتمنت ثابت می شود

این اجزا برای اینکه ایمپلنت را کاملاً با شرایط بالینی شما قابل تنظیم کنند، اما با این عیب که هر جزء ممکن است از کار بیفتد، ضروری هستند. با این حال، در واقعیت، نرخ موفقیت اغلب بیش از ۹۰٪ است.

همچنین بخوانید: تاثیر کاشت ایمپلنت در زییایی دندان ها


مضرات ایمپلنت دندانی : شکستگی تاج ایمپلنت دندان

از عوارض ایمپلنت دندان که در بالا بیان شد، شکستگی تاج ایمپلنت دندان است. ممکن است در ایمپلنت های دندانی نسبت به زمانی که روکش دندانی روی دندان طبیعی گذاشته شود، این اتفاق کمی بیشتر باشد. دندان طبیعی شما دارای بالشتک طبیعی از طریق رباط پریودنتال است، اما این مورد در ایمپلنت دندان وجود ندارد به این معنی که شوک ناشی از گاز گرفتن مستقیماً به تاج دندان منتقل می شود تا جذب شود. اگر ایمپلنت دندانی دارید، باید توجه داشته باشید که اثر این زیرسازی بالشتکی کاهش یابد.

اگر ایمپلنت دندانی دارید، باید توجه داشته باشید که این اثر بالشتکی کاهش می یابد.

ایمپلنت دندان از تیتانیوم درجه پزشکی ساخته شده است، به طرز شگفت انگیزی بدن آن را به عنوان یک جسم خارجی تشخیص نمی دهد و به همین دلیل است که ایمپلنت دندان به طور کامل در فک ادغام می شود. تنها عوارض جانبی منفی کاشت ایمپلنت دندان، عفونت محل کاشت دندان پس از جراحی یا شکست ایمپلنت و/یا اجزای دندانی پس از نصب است. اینها قبلاً بحث شده است.

اگر سیگار می کشید، خطر مواجه شدن با یکی از این عوارض جانبی منفی افزایش می یابد، بنابراین به شما توصیه می شود که سیگار را ترک کنید تا شانس موفقیت ایمپلنت دندان را افزایش دهید.

همچنین بخوانید: ایمپلنت دندان برای کودکان هم امکان پذیر است؟

مضرات ایمپلنت دندانی : عفونت ایمپلنت های دندانی

از عوارض ایمپلنت دندان ها می توان به عفونت و التهاب لثه اشاره کرد.  برخلاف دندان های طبیعی، ایمپلنت های دندانی نمی توانند پوسیدگی ایجاد کنند. با این حال آنها می توانند آلوده شوند. ایمپلنت دندانی مستعد تشکیل پلاک است، دقیقاً مانند دندان های طبیعی شما. اگر تاج ایمپلنت دندان به همان روشی که دندان‌های طبیعی شما تمیز می‌شوند تمیز نشود، این پلاک ایجاد می‌شود که باعث تحریک لثه می‌شود. این تحریک می تواند منجر به التهاب شود که سپس می تواند منجر به عفونت لثه و/یا استخوان شود. این به عنوان پری ایمپلنتیت شناخته می شود.

دکتر شهرام جلیل زاده متخصص جراحی لثه در رشت همه خدمات مربوط به لثه را با قیمیتی مناسب برای شما انجام می دهد تا لثه هایی تمیز و بدون نقص داشته باشید.

اگر این التهاب به موقع تشخیص داده شود و درمان شود، ممکن است از بین رفتن ایمپلنت دندانی نتیجه آن نباشد. با این حال، اگر اطلاعات برای پیشرفت باقی بماند، هر ایمپلنت دندانی ممکن است به خطر بیفتد و ممکن است مجبور به برداشتن شود. به همین دلیل باید به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید (دقیقاً مانند دندان های طبیعی) تا اطمینان حاصل کنید که بهداشت دهان و دندان شما به گونه ای است که بعید است این امر ایجاد شود.

افراد دیابتی و سیگاری در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به پری ایمپلنتیت هستند.

همچنین بخوانید: مزایای ایمپلنت دندان چیست ؟

مضرات ایمپلنت دندان : علائم مشکل ایمپلنت دندان

علائم کلی مشکلات کاشت دندان می تواند شامل درد، حساسیت، تورم و/یا قرمزی لثه اطراف ناحیه ایمپلنت دندان باشد. در موارد شدید ممکن است متوجه شوید که ایمپلنت شل شده است.

در بیمارانی که بالای ۶۰ سال سن داشتند و سیگار می کشیدند، سابقه دیابت یا تشعشعات سر و گردن داشتند، یا یائسه بودند و تحت درمان جایگزینی هورمون بودند، در مقایسه با بیماران سالم، دارای به میزان قابل توجهی شکست ایمپلنت داشتند.


نتیجه گیری از بحث معایب دندان های ایمپلنت ها

به طور کلی، شکست ایمپلنت دندان کم است و هیچ منع مطلقی برای کاشت ایمپلنت وجود ندارد. شرایطی که مشخص شد با افزایش خطر شکست مرتبط هستند باید در طول برنامه ریزی درمان در نظر گرفته شوند و در فرآیند رضایت آگاهانه لحاظ شوند.


آیا ایمپلنت دندان را توصیه می کنیم؟

بله. اگرچه در این مقاله در مورد عوارض کاشت دندان ایمپلنت ، صحبت کردیم با این حال با وجود معایب دندان های ایمپلنت شده، ما همیشه یک برنامه درمانی کامل شامل تمام گزینه های شما را ارائه می دهیم که می تواند شامل انجام هیچ کاری، پروتز یا بریج دندان نیز باشد. قرار دادن ایمپلنت دندان نیاز به تجربه و دانش زیادی در این زمینه دارد، به همین دلیل است که توصیه می شود  موارد ایمپلنت دندانی خود را به یک جراح متخصص ایمپلنت بسپرید.

دکتر شهرام جلیل زاده متخصص ایمپلنت در رشت و اعضای تیمش سخت تلاش می کنند تا به شما کمک کنند لبخندی سالم و زیبا داشته باشید. 

تماس با ما

آدرس: رشت، چهارراه گلسار، ساختمان پزشکان دانا، طبقه نهم
شماره تلفن: ۰۱۳۳۳۱۳۱۷۴۶
زمان تماس : همه روزه از ساعت ۱۶- ۲۱