ایمپلنت دندان برای کودکان هم امکان پذیر است؟

ایمپلنت دندان کودکان چیست؟ - دکتر شهرام جلیل زاده- متخصص ایمپلنت در رشت - متخصص جراحی لثه در رشت

درباره ایمپلنت دندان کودکان

در حالی که ایمپلنت های دندانی روشی استاندارد برای جایگزینی دندان های دائمی از دست رفته در بزرگسالان هستند، اما برای کودکان گزینه مناسبی نیستند. به این دلیل که ایمپلنت های دندانی را فقط در بیمارانی می توان گذاشت که رشد فک آنها به پایان رسیده است.

اگر ایمپلنت دندانی در یک بیمار جوان قرار داده شود، ممکن است مانع رشد فک شود و دیگر دندان ها را به طور طبیعی در نیاورد. ایمپلنت‌های دندانی مستقیماً در داخل استخوان قرار می‌گیرند و فاقد رباط پریودنتال کارآمد هستند، بنابراین به راحتی دندان‌های طبیعی حرکت نمی‌کنند.

سن توصیه شده برای هر جنسی متفاوت است زیرا رشد استخوان در دختران معمولا قبل از رشد استخوان در پسران کامل می شود.

از سن هجده سالگی تا هر سنی که بیمار محدودیتی از نظر بیماری زمینه ای نداشته باشد می توان اقدام به درمان ایمپلنت نمود.

بنابراین، وقتی کودک دندان خود را از دست می دهد چه اتفاقی می افتد؟ آیا کودک باید تا زمانی که به سن بلوغ برسد با فاصله بین دندان های خود زندگی کند؟ اگر نوجوانی دندان جلوی خود را از دست بدهد چه اتفاقی رخ می دهد؟ آیا ایمپلنت دندان جلو در کودکان امکانپذیر است؟ بسیاری از نوجوانان دوست ندارند با دندان های از دست رفته زندگی خود را ادامه دهند، به خصوص در قسمت جلو. در چنین مواردی، آنها ممکن است بخواهند جایگزین های دیگری را دنبال کنند. در اینجا برخی از گزینه های موجود آورده شده است:

جایگزین های ایمپلنت دندان در سن پایین

تعداد زیادی از نوجوانان و نوجوانان پیش از نوجوانی نمی خواهند با یک دندان از دست رفته زندگی خود را ادامه دهند. آنها می توانند به جای خالی ماندن در لبخندشان، در حالی که چند سال بعد منتظر کاشت ایمپلنت دندان هستند، به دنبال جایگزینی بروند. در اینجا برخی از آن گزینه ها وجود دارد:

پروتز متحرک: پروتز متحرک دارای یک یا چند دندان مصنوعی است که در صورت نیاز به آن متصل است. استفاده از پروتز این واقعیت را پنهان می کند که کودک شما یک دندان خود را  از دست داده است.

بریج: از بین بریج ثابت با تکیه گاه دندان یا بریج متصل به رزین انتخاب کنید. یک بریج ثابت نیاز دارد که دندان های مجاور شکافته شوند تا بتوان یک روکش برای حمایت از بریج وصل کرد. بریج متصل به رزین این کار آماده سازی را شامل نمی شود، بنابراین دندان های سالم و مجاور آسیب نمی بینند. این گزینه ها معمولاً بهتر از پروتزهای متحرک به نظر می رسند و عملکرد بهتری دارند.

ارتودنسی: اگر از قبل به فکر بستن بریس‌های کودک خود در هنگام کنده شدن دندانش بودید، همچنان می‌توانید با برنامه‌های خود پیش بروید. یک دندان مصنوعی را می توان به سیم ارتودنسی متصل کرد تا شکاف باقی مانده از دندان کنده شده را پر کند و در عین حال بریس ها کجی دندان ها را اصلاح کنند.

نگهدارنده فضا: اگر کودک شما در زمان تصادف کوچک است، احتمالاً دندان شیری او کنده شده است. یک دندان دائمی در جای خود رشد می کند، اما برای اطمینان از اینکه همه چیز به درستی در یک راستا قرار می گیرد تا زمانی که این اتفاق نیفتد، می توانید به دنبال نگهدارنده فضا باشید. بسته به وضعیت کودک شما و اینکه کدام دندان از بین رفته است، فضاهای نگهدارنده قابل جابجایی و ثابت در دسترس هستند.

هزینه (قیمت) ایمپلنت دندان در کودکان

انواع بریج دندانی و دندان مصنوعی، باید هر ۱۰ ـ ۵ سال یکبار عوض شود و بنابراین در درازمدت نیاز به صرف وقت و هزینه بیشتری دارد. بنابراین به منظور کاهش هزینه بهتر است، در سن مناسب  ایمپلنت دندان صورت پذیرد .

سوالات متداول درباره ایمپلنت دندان کودکان چیست؟

آیا ایمپلنت محدودیت سنی دارد؟

خیر ایمپلنت محدودیت سنی نداشته و تقریبا همه افرادی که دارای شرایط مناسب باشند می توانند برای جایگزین کردن دندان از دست رفته خود ایمپلنت قرار دهند.

شرایط مناسب برای قرار دادن ایمپلنت چیست؟

از انجایی که ایمپلنت محدودیت سنی ندارد بنابراین ممکن است افراد سالمند نیز جهت جایگزینی دندان از ایمپلنت استفاده نمایند اما همه افراد قبل از انجام جراحی ایمپلنت باید شرایط جسمانی مناسب داشته و اگر بیماری زمینه ای دارند با جراح ایمپلنت خود درمیان بگذارند و اگر دارویی مصرف می‌کنند در پرونده پزشکی خود ثبت کنند.

در مرکز تخصصی ایمپلنت  دکتر  جلیل زاده چه اقداماتی قبل از درمان ایمپلنت صورت می گیرد؟

ابتدا بیمار معاینه شده و طرح درمان بعد از بررسی گرافی بیمار صورت می گیرد.

بیمار درصورت تمایل برای درمان در مرکزتخصصی ایمپلنت ابتدا مشاوره شده و رزومه ی خود را در صورت داشتن بیماری های زمینه ای در اختیار جراح قرار می دهد اگر نیاز به مشورت با پزشک معالج بیمار باشد ابتدا در نامه ای مکتوب از پزشک معالج بیمار جهت بررسی وضعیت بیمار و درخواست  اجازه جراحی صورت می گیرد.

در صورت اجازه پزشک معالج پرونده توسط بیمار تکمیل و داروهای مصرفی توسط ایشان مکتوب می شود.

قبل از جراحی فشارخون و تست قند در صورت وجود سابقه در بیمار انجام آزمایش برای چک اپ صورت می گیرد.

در مرکز تخصصی ایمپلنت دستگاه های مدرن با تکنولوژی روز دنیا جهت تسریع در جراحی و حداقل آسیب و فشار به بیمار فراهم گردیده است.

برای بیماران دارای فشار خون ،بیماران قلبی ،خانم های باردار (در صورت درمان ضروری )از بی حسی های موضعی مخصوص و کم خطر استفاده می شود.

آیا ایمپلنت دندان در سن پایین امکان پذیر است ؟

گاهی پیش می اید که بیماران به صورت زودهنگام دندان خودرا به علت عدم رسیدگی به موقع یا ضربه و تصادفات از دست می دهند.

در چنین مواقعی اگر بیمار کودک یا نوجوان باشد بهتر است تا سن هجده سالگی اقدام ایمپلنت صورت نگیرد.

تا چه رده سنی می توان از درمان  ایمپلنت دندان استفاده کرد؟

از سن هجده سالگی تا هر سنی که بیمار محدودیتی از نظر بیماری زمینه ای نداشته باشد می توان اقدام به درمان ایمپلنت نمود.

در واقع سن عاملی برای محدودیت قرار دادن ایمپلنت نمی باشد و بیماری های زمینه ای اگر کنترل شده باشند مانع درمان ایمپلنت نخواهند بود.

اگر در مورد ایمپلنت دندان کودکان سوالی دارید، همین امروز برای وقت ملاقات یا مشاوره با دکتر شهرام جلیل زاده، متخصص ایمپلنت در رشت و جراحی لثه در رشت تماس بگیرید تا در مورد هر سوال یا نگرانی به شما کمک کنند.

اگر تجریه ای در زمینه ایمپلنت دندان برای کودکان دارید با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید !

تماس با ما

آدرس: رشت، چهارراه گلسار، ساختمان پزشکان دانا، طبقه نهم
شماره تلفن: ۰۱۳۳۳۱۳۱۷۴۶
زمان تماس : همه روزه از ساعت ۱۶- ۲۱