ایمپلنت دندان در دوران بارداری

ایمپلنت دندان در دوران بارداری - مرکز تخصصی ایمپلنت در رشت و گیلان - متخصص جراحی لثه در رشت و گیلان

آیا می توانید در دوران بارداری ایمپلنت دندان انجام دهید؟

آیا برای ایمپلنت دندان در دوران بارداری ممنوعیت پزشکی وجود دارد؟ عوارض ایمپلنت دندان در زمان بارداری چیست؟ در شرایط اضطراری مناسب ترین زمان انجام کاشت دندان طی دوران بارداری چه زمانی  است؟ آیا گرفتن عکس های اشعه ایکس از دهان شما در زمان بارداری خطرناک است . این ها سوالاتی هستند که اغلب مادران باردار از خود می پرسند.

در زمان بارداری همه چیزهایی که می خورید و می نوشید ، برنامه ورزشی خود ، حتی مراقبت های دندانپزشکی خود را با دقت در نظر می گیرید. آیا باید بخاطر بارداری چیزی در مورد مراقبت از دندان خود را تغییر دهید؟

در بیشتر موارد می توانید مراقبت های منظم دندانپزشکی را مانند قبل از بارداری انجام دهید. با این حال ، وقتی صحبت از روشهای انتخابی دندانپزشکی می شود ، ممکن است دلایلی وجود داشته باشد که قبل از انجام این کار در این مدت ، ضرورت را با دقت در نظر بگیرید.


ارتباط ایمپلنت دندان و بارداری

انجام ایمپلنت دندان پس از سه ماهه اول بارداری ایمن تلقی می شود. اما اگر نیازی فوری به کاشت ایمپلنت ندارید ، بهتر است تا بعد از زایمان صبر کنید.


خطرات احتمالی  ایمپلنت دندان در دوران بارداری چیست؟

اشعه ایکس

 بخشی از آماده سازی برای دریافت ایمپلنت دندان شامل گرفتن عکس های اشعه ایکس از دهان شما برای ارزیابی تراکم استخوان ، موقعیت دندان ها و سایر اطلاعات مهم است. کالج متخصصان زنان و زایمان آمریکا اشعه ایکس دندان را در دوران بارداری ایمن می داند. اما اگر قرار باشد نوزاد متولد نشده حتی در معرض مقدار کمی از اشعه مورد استفاده در اشعه ایکس دندان قرار گیرد ، ایمن ترین گزینه ممکن اجتناب از خطرات کلی است.

بیهوشی

 بی حسی موضعی ، مانند آن که هنگام پر کردن حفرع دندان استفاده می شود ، در دوران بارداری بی خطر است. با این حال ، بیهوشی عمومی ممکن است بی خطر نباشد ، زیرا شما را به خواب می برد. زمانی که ریشه ایمپلنت در استخوان فک قرار می گیرد ، قرار دادن ایمپلنت دندان نیاز به جراحی دهان دارد. معمولاً می توان این کار را  با بی حسی موضعی انجام داد ، اما برخی از دندانپزشکان بیهوشی عمومی را توصیه می کنند ، به خصوص اگر بیمار در مورد این روش استرس زیادی داشته باشد.

استرس

 اگر ایده ایمپلنت دندان شما را عصبی یا مضطرب می کند ، بهتر است آن را تا زمانی که دیگر باردار نیستید به تعویق بیندازید. استرس بی مورد هنگام بارداری ارزش ریسک کردن را ندارد. سطوح بالای استرس می تواند باعث فشار خون بالا در دوران بارداری شود که می تواند تأثیرات منفی بر جنین شما بگذارد.

اهمیت تمیز کردن دندان ها

رعایت نظافت منظم دندانها نه تنها ایمن نیست ، بلکه مهم است. اگر بخواهید از اشعه ایکس استفاده کنید ، می توانید از آن پرهیز کنید ، حتی اگر میزان تابش در محدوده ایمن باشد و از پارچه ایمنی استفاده کنید. اما با خیال راحت می توانید این کار را به دفعه بعد موکول کنید. بارداری خطر پوسیدگی دندان را افزایش می دهد ، بنابراین تمیز کردن حرفه ای دندان ها مهم است.


تغییرات بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری

یکی از دلایل خطرناک بودن جراحی ایمپلنت دندان در دوران بارداری این است که تغییراتی در سلامت دهان و دندان در دوران بارداری وجود دارد که می تواند احتمال شکست ایمپلنت دندان را افزایش دهد. اگرچه هیچ مطالعه کنترل شده ای در مورد میزان موفقیت ایمپلنت های دندانی در دوران بارداری وجود ندارد – انجام تحقیقات بالینی روی زنان باردار به طور کلی غیراخلاقی تلقی می شود ، اما می دانیم که تغییرات در سیستم ایمنی ، التهاب لثه و دیابت بارداری همگی میزان شکست ایمپلنت در زنان باردار را افزایش می دهد.

هر زمان که ما جراحی ایمپلنت دندان را انجام می دهیم – باردار یا غیر زن ، مرد یا زن ،  همیشه می خواهیم بیمار از سلامت دهان و دندان برخوردار باشد تا نتیجه مطلوبی داشته باشد.


چه زمانی ایمپلنت دندان در بارداری فوری تلقی می شود؟

اگر دندانی دارید که به شدت پوسیده است و باعث درد شما می شود ، ممکن است نیاز به کشیدن آن داشته باشید. اگر این دندان عقب است که زیاد قابل مشاهده نیست ، احتمالاً می توانید تا زمان پس از تولد نوزاد منتظر بمانید تا آن را تعویض کنید. با این حال ، اگر این دندان جلویی است ، ممکن است بخواهید بلافاصله آن را با ایمپلنت تعویض کنید. تا زمانی که در سه ماهه دوم یا بیشتر هستید ، ایمپلنت دندان با بی حسی موضعی برای شما ایمن خواهد بود.


عوارض بعد از جراحی ایمپلنت دندان در بارداری

ما می دانیم که اشعه ایکس دندان و بی حسی موضعی خطرات کمی برای رشد جنین دارد ، اما از آنجا که ممکن است سلامت دهان و دندان شما در دوران بارداری به خطر بیفتد ، شما در معرض خطر بیشتری از عفونت و شکست ایمپلنت بعد از عمل جراحی خود هستید. در صورت داشتن این عوارض ، این واقعیت که باردار هستید گزینه های درمانی ما را برای درد و عفونت به میزان قابل توجهی محدود می کند.

هنگامی که باردار هستید ، تعدادی آنتی بیوتیک از جدول خارج می شود. عفونت می تواند بسیار دردناک باشد ، اما شما نمی توانید از داروهای تجویزی یا حتی بیشتر مسکن های بدون نسخه برای تسکین علائم استفاده کنید.

همه اینها می تواند باعث اضطراب شود – و ما می دانیم که اضطراب برای مادران باردار یا نوزادان آنها خوب نیست. بهترین گزینه این است که منتظر بمانید تا بعد از بارداری برای جراحی ایمپلنت دندان خود برنامه ریزی کنید.


جمع بندی درباره ارتباط ایمپلنت دندان و بارداری

بعد از تولد نوزاد ، می توانید به محض داشتن آمادگی برای ایمپلنت دندان خود به دندانپزشک  مراجعه کنید. اگر سالم و شاد هستید ، هیچ دلیلی برای تأخیر وجود ندارد. در صورت شیردهی ، دندانپزشک شما بهترین راه حل را به شما توصیه می کند. رنگ ، شکل و اندازه و عملکرد دندان جدید شما جایگزین بسیار خوبی خواهد بود و به زودی اعتماد به نفس شما را باز می گرداند. با اولین لبخند نوزاد ، شما نیز لبخند خواهید زد

برای مشاوره بیشتر در مورد مراقبت از دندان های خود در دوران بارداری ، با ما تماس بگیرید و ما به هر سوالی که شما داشته باشید پاسخ خواهیم داد.

آدرس متخصص ایمپلنت در رشت (متخصص جراحی لثه در رشت) :  چهارراه گلسار، ساختمان پزشکان دانا، طبقه نهم
شماره تلفن: ۰۱۳۳۳۱۳۱۷۴۶
زمان تماس : همه روزه از ساعت ۱۶- ۲۱